Тема . Життя людини - найвища цінність
Мета. Пропагувати ідею ,що життя людини -
найвища цінність ,формувати національну
свідомість учнів , духовність , продовжити
розмову про сенс життя .Виховувати
громадську позицію , вміння відстоювати
свою думку ,виховувати естетичні почуття,
культуру полеміки , любов до Батьківщини ,
почуття патріотизму.
Обладнання. Плакат - сторінки журналу, ілюстрований
матеріал з теми на стенді , Конституція
України ,плакат з висловами видатних
людей , анкета .
Тип уроку . Усний журнал
Хід уроку:
1Вступне слово учителя
Як добре нам жити і знати,
І вірити, друзі, весь час,
Що кращого слова, як мати,
Немає у світі для нас .
Воно - ніби сонця усмішка,
Неначе дитинства привіт,
Як перші санчата і книжка,
З якої побачили світ.
Те слово - утіха єдина,
Мов сонця ясний промінець,
Його промовляє дитина
І в дальнім поході боєць.
Мама, мати, матуся. Скільки спогадів і тепла таїть це магічне слово, бо називає людину, яка завжди для нас найближча, найдобріша, найкраща, наймиліша. ЇЇ очі супроводжують нас у далеких мандрах, материнська ласка зігріває нас до старості , вчить бути мудрими, дбає про нас, дає поради , оберігає кожного з нас ...
А найважливіше те, що мама подарувала нам найвищу цінність - життя.
Ось вам зараз 15-16 років - перед вами відкривається нова і відповідальна пора життя - юність. Це вік утвердження ідеалів, становлення характеру , формування поглядів , вибору життєвого шляху.
Життя людини - найвища цінність, то ми повинні прожити його так, щоб бути гідними називатися Людиною. Отже, тема нашого уроку " Життя людини - найвища цінність." А проведемо його у вигляді усного журналу, який має 4 сторінки:
1. Успіх, задоволення, щастя не приходять самі
собою , а залежать від нас .
2. Молоде покоління і Україна.
3. Найбільша цінність у людини - її духовність.
4. Що таке щастя?
Сторінка 1
1 учень
Кожен з нас чогось прагне у своєму житті, чогось бажа, і якби всі ці прагнення і бажання завжди здійснювалися, ми б вважали це за успіх, відчували б себе задоволенними, або навіть і щасливими. Але успіх, задоволення, щастя не приходять самі собою, вони залежать від нас самих . Цю істину потрібно постійно памятати .
А що ж робити, щоб бути задоволеним своїм життям?
Якщо в дитинстві нас опікають батьки, які спрямовують наше життя, беруть на свої плечі труднощі, впливають на наші інтереси, то в зрілому віці вся відповідальність за те, яким буде наше життя, повністю лягає на нас самих. Отже, як формується наша особистість, чого в житті ми досягнемо в подальші роки, залежить тільки від нас . Кому б не хотілося у своєму житті досягти успіху , щастя , завжди відчувати себе задоволеним?
2 учень
Десять заповідей, які ведуть до задоволення життям
1 . Бути радісним і веселим.
2 .Ставитися до людей співчутливіше та доброзичливіше.
3.Менше критикувати й бути поблажливішим до вад та помилок людей, з якими спілкуєтесь.
4.Наскільки дозволять обставини, поводитися так, ніби успіх неминучий.
5.Уникати песимістичних, негативних суджень.
6.Хоч би що сталося, реагувати спокійно, діяти виважено .
7.Жити для інших.
8.Насолоджуватися красою життя, вірити, що ті, кого ти любиш, теж люблять тебе.
9.Поважати батьків.
10.Любити свою Батьківщину.
Сторінка 2Діалог з Україною
Я прокинулася, лежачи в житі, під голубим небом . Наді мною схилилася постать жінки . Напрочуд гарна , у вінку волошок та вишиванці . Але бліда , втомлена .
- Хто ви? - спитала я її.
- Я - Україна, твоя Батьківщина.
Я поглянула на її натруджені руки, потім побачила біля серця глибоку рану, яка ще зовсім не загоїлась.
- Вам боляче?
Жінка погладила мене по голівці і ледве чутно відповіла:
-Так. Боляче. Бо була я багатою країною, квітла серед пишних садків , мала всього вдосталь . Але скільки ворогів топтали мою землю , забороняли мені говорити рідною мовою , вбивали і рзстрілювали моїх кращих дочок і синів , засилали до Сибіру , давили голодоморами . А коли стало легше дихати , Чорнобильським полином обсипали мене . Ось серце і не витримало .Ятрить моя рана .
- А її вилікувати можна?
- Так , тому й прийшла до тебе .Я вже вільна . І від вас , юних , залежить моя доля .
- А що ми маємо робити?
- Любити мене, знати мою історію, культуру, боротися з моїми ворогами, берегти довкілля, рзмовляти мовою мого народу. Тоді утвердиться моя незалежність і загояться рани.
- Я все зроблю ...
- Я знала, що на юнь можна розраховувати. Я вірю вам.
І постать жінки зникла в блакиті.
Я стала на коліна перед іконою і присяглася, що вилікує молоде покоління всі рани України. І вона більше не страждатиме.
Учитель
Я думаю, що всі ви зрозуміли : від вас залежить майбутнє нашої Батьківщини .Тому кожен повинен прожити свое життя так , щоб з гордістю нести почесне звання громадянина України.
Сторінка 3
Заговори - я зрозумію , що ти за людина .
Які у тебе думки і почуття .
Одне лиш слово - й за хвилину
Я зрозумію суть твого життя .
Був час , коли боги існували , а людей і тварин не було . Перед тим , як живі істоти мали з'явитися у світ , бог Епімей розділив між ними властивості : одним дав силу , іншим - швидкість , третім - властивість літака ...
І тільки людина залишилася голою , без ложа , без зброї . І щоб допомогти їй вижити , Прометей украв у бога Гефеста працьовитість , а у богині мудрості Афіни - розу і віддав це все людям .
Здавалося все було добре , проте жилося людям погано , багато хто гинув . І все це тому , що люди не володіли мистецтвом жити суспільним чином і спілкування .
Злякався Зевс , що загине все людство і вирішив подарувати людям сором і правду , віру і любов , радість і надію , щоб служили вони окрасою життя . Відтоді найціннішою людською якістю вважається духовність , взаєморозуміння , духовне спілкування .
Запитання для бесіди :
1 Що таке духовність ? Яку роль вона відіграє
у розвитку держави ?
2 Які , на вашу думку , найбільші цінності
людського життя ?
3 Без яких рис характеру не можна гідно прожити
життя ?
( Духовність , любов , повага , милосердя , дружба. )
Найбільше диво у людини - її духовність , здатність ставитися до інших так , як би ти хотів , щоб вони ставилися до тебе . Життя кожної людини від самого народження і до її смерті проходить серед людей . Без їхньої допомоги вона не може навчитися навіть ходити . Отже , найбільші цінності людського життя - дружба і любов . І тому , щоб прожити щасливе життя , кожна людина повинна вчитися духовності .
Саме тепер , коли , ніби за цеглинкою цеглинку , ми будуватимемо духовне життя , в майбутньому будемо мати витвір мистецтва - храм людської душі . І тоді наша матінка - Україна буде ще більше розвиватися , збагачуватися , процвітати.
1 учень
Буває часом сліпну від краси ,
Спинюсь , не тямлю , що воно за диво.
Оці степи , це небо , ці ліси -
Усе так гарно , чисто , незрадливо ,
Усе , як є - дорога , явори ,
Усе моє , все зветься - Україна .
Л. Костенко
2 учень
День прозорий мерехтів , мов пломінь ,
І душа моя горить сьогодні ,
Хочу жити , аж життя не зломить ,
Рватись в гору чи летіть в безодню .
Хоч людей довкола так багато ,
Та ніхто з них крику не зупинить ,
Якщо кинути в рухливий натовп
Найгостріше слово - Україна .
О. Теліга
3 учень
Бог дарував людині найвищу цінність - життя . І ми , молоде покоління , зобов'язанні прожити його гідно , залишатися нескореними перед труднощами , життєвими негараздами , у будь-яких ситуаціях зберігати власну честь і гідність , обрати шлях служіння своїй Батьківщині .
Сторінка 4
Учитель
Хто я ? Навіщо я прийшов у цей світ ? Телебачення , реклами , журнали наводять на думку про те , що ми маємо бути багатими , красивими . Нам потрібна робота , дача , машина ... І тоді ми будемо щасливими . Кожен , хто з'явився на світ, претендує на щасливу долю . Але що таке щастя ? Чи щасливі ви ?
Зараз перед вами виступить 5 учнів , які доводитимуть своє бачення щастя . А ви , прослухавши виступи , оберіть свою формулу щастя .
1 учень
Найщасливіша та людина , яка потрібна всім .
" Людина , яка думає тільки про себе і шукає в усьому свою вигоду , не може бути щасливою. " ( Сенека )
Чи можливо таке ? Подібна людина своє сімейне життя може перетворити на пекло . Я вважаю , що краще бути потрібним багатьом , ніж нікому . Якщо хочете , це поклик душі : допомогти , співчувати , дати пораду . Сучасні психологи радять дотримуватися правила : " Роби для інших те , що вони хотіли б , щоб ти зробив для них " . Це девіз нашого життя . Щастя - у твоїй необхідності людям .
Як казав В. Сухомлинський : " Найпрекрасніші і в той же час найщасливіші люди ті , хто прожив своє життя , піклуючись про щастя інших " .
Мені подобається вірш Симоненка , в якому говориться про сенс життя , про призначення людини на землі .
Ти знаєш , що ти - людина ?
Ти знаєш про це чи ні ?
Усмішка твоя - єдина ,
Очі твої - одні ...
Сьогодні усе для тебе -
Озера , гаї , степи .
І жити спішити треба .
Кохати спішити треба -
Гляди ж не проспи !
Є люди , які дуже полюбляють скаржитися , багато говорять про свої переживання , перекладають свій тягар на інших . Вони завжди нещасні . Але є й інші . Наші болі вони розділяють щиро, завжди приходять на допомогу . І вони щасливі , бо вони не самотні , бо вони гарні душею .
" Найщасливіша та людина , яка дає щастя найбільшій кількості людей " . ( Дідро )
Щастя - коли тебе чекають , коли ти потрібний .
2 учень
Щастя у праці .
Для ледачого таке твердження абсолютно не підходить . А я кажу про людину , яка хоче чогось досягнути в житті , про людину , яка має певну мету . Праця принесе радість , якщо робити її з вогником , натхненням .
Хто може відчути радість від своєї праці ? Звичайно , не той, для кого праця - важкий тягар , повинність . А той , хто з радісним трепетом очікує кінцевої мети , коли його зусиллями оновлюється світ .
3 учень
Щастя , коли маєш багато грошей .
Жити в постійному стресі за своє багатство : раптом вкрадуть , раптом згорить ... Хіба цей страх може бути сумісний із щастям? Гроші надають упевненості у собі . Коли є гроші , можна купити дорогі речі , мандрувати , ні в чому собі не відмовляти . У цьому є щастя .
4 учень
Щастя в коханні .
На мою думку , головне у житті - мати хорошу дружну сім'ю , здорових , розумних дітей .
Звучить вірш Л. Костенко " Як пощастило дівчинці в 17 літ " .
Не так просто у безмежному світі знайти його , Єдиного , або її , Єдину . А якщо це вдається , хіба це не щастя ? Взаємне , велике , чисте кохання - це вершина , якої прагне багато хто , і якщо її досягнуто - більшого щастя не треба .
4 учень
Щастя - у подоланні себе , у самовдосконаленні .
Скільки б не судилося страждати ,
Все одно благословлю завжди
День , коли мене родила мати
Для життя , для щастя , для біди .
День , коли мої маленькі губи
Вперше груди мамині знайшли .
День що мене вперше приголубив
Ласкою проміння із імли .
Як мені даровано багато ,
Скільки в мене щастя , чорт візьми ,
На землі сміятись і страждати ,
Жити і любить поміж людьми !
В. Симоненко
Отже , робота над собою , прагнення самовдосконалення , відчуття власної значущості - ось що таке щастя .
Запитання для бесіди :
Яке ваше бачення щастя ? Що для вас щастя ? В чому сенс життя ?
Анкета " Твоя життєва позиція "
1 Хотіли б ви народитися заново і почати життя?
2 Є у вас хобі ?
3 Вважаєте ви себе нещасливим ?
4 Чи подобаєтесь ви собі ?
5 Бажаєте досягти успіху у житті ?
6 Який ваш ідеал ?
7 Чи оберете ви у житті шлях служіння Вітчизні ?
Проведення анкети та обговорення її результатів .
Заключне слово вчителя
Нехай 21 століття буде століттям душі і серця і тоді всі ми станемо щасливими , а наша держава Україна буде квітнути .
Щастя - це вічна дорога зелена .
Щастя - це літо , зима і весна .
Щастя - це віра в добро і любов .
Щастя - це друзі і рідний твій дім .
Щастя - це світ , подарований всім .