ТЕМА . «ЛЮДИНІ БІЙСЯ ДУШУ ОШУКАТЬ, БО В ЦЬОМУ
СХИБИШ - ТО УЖЕ НАВІКИ.»
ПІДГОТОВКА ДО НАПИСАННЯ ТВОРУ - РОЗДУМУ НА МОРАЛЬНО- ЕТИЧНУ ТЕМУ В ХУДОЖНЬОМУ СТИЛІ
Мета. Формувати вміння будувати зв'язне висловлювання,
вдосконалювати писемне мовлення; навчати розуміти такі поняття, як духовність, культура, свідомість; розвивати вміння виділяти головне, групувати матеріал за кількома ознаками, робити самостійні висновки; виховувати почуття обов'язку, відповідальності, повагу до людей.
Тип уроку. Урок розвитку зв'язного мовлення, презентація
Обладнання. Записи пісень, картки, персональний комп'ютер,Біблія, плакат «Дерево мудрості», ілюстрації учнів.
Епіграф.
Умій жити!
Не пхай в кишені гроші, а в душу холодів не напусти.
В. Крищенко
ХІД УРОКУ
I. Організаційна частина
Давайте поговоримо про світ. .
Про ліс і поле, океан і сушу,
Давайте поговоримо про світ.
Давайте поговоримо про душу.
Хто я? Навіщо я прийшов у цей світ? Здавалося б, це - прості запитання, але дати відповідь на них не так уже й просто. Що важливо в цьому житті? Як досягти успіху? У чому полягає істинне людське щастя? Яка вона - краса людської душі?
Отже, темою нашої розмови буде людина, її духовний світ.
II. Повідомлення теми, мети й завдань уроку. Мотивація навчальної діяльності
Отже, тема нашого уроку «ЛЮДИНІ БІЙСЯ ДУШУ ОШУКАТЬ, БО В ЦЬОМУ СХИБИШ - ТО УЖЕ НАВІКИ.»
ПІДГОТОВКА ДО НАПИСАННЯ ТВОРУ - РОЗДУМУ НА МОРАЛЬНО- ЕТИЧНУ ТЕМУ В ХУДОЖНЬОМУ СТИЛІ, записали число, тему уроку
(слайд 1), мета, (слайд 2).
А девізом будуть слова українського поета В.Крищенка : «Умій жити! Не пхай в кишені гроші, а в душу холодів не напусти».(слайд 3)
ІІІ. Актуалізація опорних знань
Я пропоную вам глянути на екран, прочитати текст і виконати завдання ( слайд4):
1 група - пояснити орфограми у підкреслених словах.
2 група - підібрати синоніми до слова доброта.(сердечність,чуйність , милосердя,доброзичливість , взаємодопомога.)
3 група - слова нещастя,людстворозібрати за будовою.
Людина, яка вважала себе людиною з великої літери, якось звернулася до своєї совісті:
- Скажи, совісте, чи ти в мене чиста?
- Ні. Я вся в бруді, ненависті, гніві й нещасті!
- Тож скинь із себе все це, візьми в друзі радість і доброту.
- Не можу, бо у твоєму серці їх немає.
Легко полюбити все людство, а ти спробуй полюбити конкретну людину.
Давайте знову звернемося до нашого тексту.
Бесіда
1. Зразком якого стилю він є? (Художній)
2. Які ознаки художнього стилю?(Слайд5)
3. Чи наявні ці ознаки в даному тексті?
Наше завдання сьогодні підготуватися до написання твору в художньому стилі на тему «Людині бійся душу ошукать, бо в цьому схибиш - то уже навіки». (Слайд 6)
Як ви розумієте ці слова Л.Костенко?
Але це має бути не лише твір у художньому стилі, а ще й твір - роздум .
1. Які типи мовлення ви знаєте? (Опис, розповідь, роздум.)
(слайд 7)
2. Яку будову має роздум?
Опрацювання таблиці (слайд 8).
Теза - аргумент - висновок.
(Будь - який роздум ділиться на три частини: у першій міститься основна думка - теза, тобто те, що потрібно довести; у другій частині наводяться докази (аргументи) для підтвердження основної думки тексту, у третій - висновок. Здебільшого частини роздуму виділяються у самостійні абзаци.)
Самостійно розгляньте пам'ятку (слайд 9).
Як працювати над роздумом
1. Продумайте тему роздуму.
2. Коротко і чітко сформулюйте основну думку.
3. Доберіть переконливі докази і факти з життя,
власних спостережень, літератури тощо.
4. Зробіть відповідні висновки.
5. Вживайте для зв'язку частин роздуму такі сполучники: бо, через те що, тому що, отже, таким чином та ін.
6. Використовуйте такі словосполучення та речення: мені здається.., я вважаю, що.., на мою думку, я
переконаний, я не можу погодитися з тим, що.., хочеться підкреслити, що.., я зрозумів, що...
Але це має бути твір на морально - етичну тему, а з'ясувати лексичне значення цих слів вам потрібно було за тлумачним словником. Зачитайте.
Мораль - система норм і принципів поведінки людей у ставленні один до одного та суспільства.
Етика - наука про мораль, її походження, норми поведінки.(Слайд 10), її походженя, одногота
ІV. Узагальнення і систематизація матеріалу
Щоб добре написати твір, до нього слід підготуватися, що ми і будемо робити сьогодні на уроці.
Ми прийшли в цей світ ,живемо в ньому, творимо. А який же він , отой світ насправді? Яким ви його уявляєте?
1 .Творче завдання
Складіть словосполучення зі словом «світ». (Слайд 11)
2 .Напишіть стисло відповідь на запитання: «Навіщо я прийшов у цей світ ?». (Слайд 12)
Напевно, вам доводилося чути настанову «Життя прожити - не поле перейти». У цьому крилатому вислові втілено одвічне питання про сенс життя. «Навіщо я живу?» - запитує себе людина, пригадуючи минуле або розмірковуючи про майбутнє, розчарувавшись чи зневірившись, або коли відчуває втому чи сумує... Більшість із вас, шановні семикласники, щоб відповісти на це запитання, замислиться над майбутнім. Проте чи так мало ви знаєте про життя, щоб лише мріяти про нього?
3 Не кваптеся відповідати,поміркуйте і продовжте фразу: «Життя - це...». (Слайд 13)
4.Письмо по пам'яті (Слайд 14,15,16)
А ось подивіться ,як про це сказала Л.Костенко. Прочитайте, запам'ятайте,запишіть по пам'яті. Поясніть чому ставиться тире в реченні.
Життя - спокута не своїх гріхів,
Життя - це оббирання з реп'яхів,
Що пазурами уп'ялися в душу.
Л. Костенко
Над сенсом життя люди замислювалися завжди. Вчені - філософи дійшли висновку, що прийнятної для всіх відповіді на запитання: «Навіщо ми живемо?» - не існує. А що для вас щастя?
Щоб дати відповідь на це питання, давайте послухаємо легенду. (Слайд 17)
5. Легенда про щастя
Жив-був
один поважний чоловік. Маєток мав панський, здоров'я козацьке, дружину-красуню,
сина-легеня та донечку-писанку. А золота - повні скрині. Жив собі звичним
панським життям: палаци, розваги, жінки, вино ...Одного вечора, втомлений від такого життя, він
повертався додому. Назустріч йому старець. Сивий. Сунеться, ледь ноги волоче.
Посміхається, а очі світяться, ясніше за зорі. Здивувався пан, зупинився... і
до старця:- Доброї ночі
тобі, діду! Чого це очі у тебе блищать яскравіше, ніж зорі?- Від щастя, сину! - посміхнувся дідок.- Від щастя? - розреготався той.- Та ти ж волоцюга! Подивися на себе! Не сміши мене,
діду!- Так... А ти, бачу, все маєш... А от щастя.... Щастя
в тебе немає! - старий похитав головою і пішов далі.Добрів пан до палацу, а сон не йде. До ранку думав про
старого. Запали йому слова його прямо в серце. Рано встав і зажурився ще дужче.
Все в нього наче є. А от щастя.... А щастя, справді, немає. Не один день та не
одну ніч змарнував на ці роздуми, сон втратив, не міг собі спокою знайти. Якось
зібрався, так щоб ніхто не бачив, і пішов в світ щастя шукати.Йде, а назустріч йому каліка. Без ноги. Пальці
обрубані. Ока немає. "О, - думає панок, - цей мабуть знає, спитаю".- Скажи-но, каліко, в чому щастя? Подивився той,
скривився у посмішці:- Щастя? Ти що, чоловіче, перший день на землі живеш?
Зрозуміло, що щастя - в здоров'ї. Був би я здоровим... Я б... Ех-ех-ех!!! -
каліці навіть слів не вистачило. Він підняв свою палицю і потрусив над головою.Задумався пан... "Ні, мабуть не в здоров'ї справа.
Я-от, здоров'я маю, а щастя - ні." Далі йде.... Зустрів біля церкви жебрака.
Дав йому гривню й питає:- Може ти знаєш, в чому щастя? - Немудрий ти,
чоловіче... Звісно в грошах! Мав би я гроші, я б і будинок собі, і коня, і
все-все мав би...Знову задумався панок. Ні... ні... ні..... гроші я
маю. Але ж нещасливий... То ж не в грошах щастя... Далі йде... Бачить, сидить
при дорозі жінка зажурена. В чорному. Мов скам'яніла.- Чого Ви? Підняла та голову, а очі спухли від сліз.
Думає панок, як нещасна, то точно знає, в чому щастя.- Скажіть мені, жінко, в чому щастя? - Я довго прожила
і точно знаю: щастя, сину, в сім'ї. Мала я чоловіка і діточок. Але чоловік мій
коханий загинув на війні, а синів хвороба забрала. Тепер я сама... - жінка опустила
голову і гірко заплакала. Пішов пан, нічого не сказав. Але ж, думає, жінка теж
помиляється. Я от маю і жінку, і дітей двох, а щастя все-одно не маю. Отож не в
сім'ї щастя.......У подорожі цій минуло чимало часу. Ось вже й до океану
дійшов. Далі вже дороги немає. Поки мандрував світом, поки щастя шукав, грошей
не стало - всі витратив. Дружина розлучилася й за іншого знатного пана заміж
вийшла. Діти повиростали без батька та й по світу розлетілися, як горобці.
Втомився чолов'яга, якого вже й паном ніхто не називав, здоров'я в тих мандрах
втратив. Хворий став, самотній... Сумний-сумний... Вже й у нього борода сива на
груди звисає, як у старця того. Забрів в якусь закинуту всіма хатинку...
Зайшов... Нікого... Ліг на ліжко.... Ніч... Вітер гуде... Небо темне-темне... А
ні зорі тобі, а ні місяця. На душі моторошно... Заплющив очі і майже
заплакав... "Все життя своє поклав я на пошуки щастя, - думає, - так і не
знайшов... все марно... Все той старець ... Клятий старець ..." Склав руки на
грудях хрестом і відчув, як серце його помалу зупиняється, а сили полишають.
Саме час й помирати ... Попрощався подумки із життям, пригадав дітей, дружину,
маму й тата, друзів усіх, навіть старця... Все.... "Ось і настав мій кінець..."...
Ранком прокинувся чоловік від
яскравого сонячного промінчика. Тільки-но розплющив він очі, як пчихне!! А
потім ще раз - ПЧИХ-ПЧИХ!!! Аж порох з нього, старого, посипався... Подивився
він на жовтогаряче сонце і посміхнувся. Вперше за усю свою подорож... Вперше
після того, як побачив старця. І так йому легко стало, так спокійно на душі,
так приємно і затишно, що аж сльози навернулися... сльози РАДОСТІ.... І в цю
мить він відчув, що ЩАСЛИВИЙ. Вперше за все своє життя... Ось воно, ЩАСТЯ...
Ось воно.... Присів він на лаву, збентежений таким несподіваним почуттям, і
зрозумів:НІКОЛИ ТАК НЕ БУДЕ, ЩО Б БУЛО ВСЕ! ЗАВЖДИ ЧОГОСЬ НЕ
ВИСТАЧАЄ: ГРОШЕЙ, ЗДОРОВ'Я, ЛЮБОВІ ... В ПОШУКАХ ЦЬОГО МИ НЕ ПОМІЧАЄМО ТОГО, ЩО
МАЄМО ... І НЕ ВМІЄМО РАДІТИ ТОМУ, ЩО В НАС Є ... ЩАСЛИВИЙ НЕ ТОЙ, ХТО ВСЕ МАЄ,
А ТОЙ, ХТО РАДІЄ ТОМУ, ЩО В НЬОГО Є.( Слайд 18)
Пішов старець з цією думкою. Дивився на світ новими
очима і дивувався красі його. На вустах була посмішка, а очі його сяяли
яскравіше за зорі. Ось таким я його і зустрів.
Запишіть у зошити що ж таке щастя для головного героя.
6. Прийом «Мікрофон» ( Слайд 19)
Щастя - це ...
7 .Запишіть вислів, як ви його розумієте?
Не хлібом єдиним житиме людина. ( Слайд 20)
(Ми повсякчас переконуємося, що духовна жага може бути дошкульнішою, ніж голод чи спрага.)
8 Людина - це єдність тіла, розуму, душі й духу. Як ви це розумієте?
(Життя людини, як будь-якої іншої живої істоти, можливе за певних умов: аби бути здоровими, ми мусимо харчуватися, спати. Проте життя кожного з нас, як ви переконалися, має внутрішній вимір. Хтось не уявляє свого життя без читання книжок, для когось обов'язковою умовою є можливість здобувати нові знання, для когось - творчість. Ми не уявляємо себе щасливими без спілкування з рідними, друзями, без душевного тепла, яке дарує відчуття радості. Ці та багато інших потреб називають духовними потребами людини).
Отже, ви стверджуєте, що людина має душу. А що про це сказано в Біблії?
9. Повідомлення
«Бог створив людину з попелу землі і вдихнув у обличчя її дихання життя - душу живу, розумну.» Душа існує,хоча ми її не бачимо.
Простий приклад. Людина попрацювала в полі, входить і говорить: "Як я забруднилася" - і обтрушує з одягу пил. Тут під "я " мається на увазі одяг. Приходить із роботи, лягає на диван і говорить: "Як я стомилася" - тут під "я" він має на увазі тіло. Але коли послухав гарну музику або щось приємне відбулося: вступив до вузу, зустрів близьку людину, то говорить: "Яка я щаслива, яка я рада! " Тут "я" означає не одяг, не тіло, а душу внутрішньої людини, і дорожче в нас внутрішня людина, ніж зовнішня. Якщо ми зробили комусь щось добре, гарне, у нас радіє не тіло, а душа. Коли бачиш красу у світі, у природі, різні кольори, ми сприймаємо їх не матеріально, а духовно. І нам необхідно на перше місце поставити не тіло, створюючи йому усілякі блага, а душу. Коли ми створимо блага для душі: віру в Бога й життя за Його заповідями, любов до ближніх, тоді душа знайде мир і спокій. А якщо цей порядок порушений, людина втрачає мету й сенс життя.
10.Робота в парах (Слайд 21)
Вам відомі 10 Божих заповідей. На основі цих заповідей розвивався світ, культура. Розмістіть за значущістю, на ваш погляд, у сучасному житті ці заповіді.
1. Я є Господь Бог твій, нехай не буде у тебе інших богів, крім Мене.
2. Не роби собі кумира і всякої подоби з того, що на небі вгорі, або на землі внизу, і що у воді під землею: не поклоняйся їм і не служи їм.
3. Не згадуй імені Господа Бога твого даремно.
4. Пам'ятай день суботній, щоб святити його: шість днів працюй і виконуй у них всю роботу свою, а день сьомий - субота - для Господа Бога твого.
5. Шануй батька твого і матір твою, і добре тобі буде, і довго житимеш на землі.
6. Не вбивай.
7. Не чини перелюбу.
8. Не кради.
9. Не свідчи неправдиво проти ближнього твого.
10. Не жадай дому ближнього твого, не жадай жони ближнього твого, ані раба його, ані рабині його, ані вола його, ані осла його, ані всякої худоби його, ані всього, що у ближнього твого.
- Найкраще, що є в людині, - її душа. Душа - це сховище таємниць, почуттів, спогадів, усього доброго та злого, це внутрішній світ людини. Чи згодні ви із цим?
11 .ГРА ЛАНЦЮЖОК (Слайд 22)
Без яких якостей людина не може бути духовно багатою та досконалою?
(Добро, любов,дружба,свобода,справедливість,милосердя.)
12. Доберіть синоніми до слів «добро» (1 варіант)та «зло» (2 варіант). (Сердечність, чуйність, милосердя, доброзичливість, взаємодопомога; жорстокість, немилосердя, лють, безжальність, безжалісний, невблаганний, жахливий, бездушний, нещадний, драконівський.)
Бути милосердним, добрим по відношенню до людей - притаманне не всім. Милосердною називають людину, готову прийти на допомогу іншим, сповнену доброти та чуйності. Це прояв нашої душі.
13 .Гра «Хто більше» (Слайд 23)
Дібрати синоніми до слова «милосердя».
(Благородність, добродушність, доброзичливість, доброчинність, людяність, співпереживання, співчуття, чуйність.)
14. Знайти закінчення прислів'я (Слайд 24) , (Слайд 25)
Душа - то скарб, та не кожен має до нього ключ.
Той, хто має власну гідність, менше шукає недоліків у інших.
15. Напишіть невелике висловлювання на тему: «Душа - то скарб, та не кожен має до нього ключ.» А в когось , можливо, вийде сенкан.
16. Уважно прочитайте текст. Поміркуйте над тим, чи може людина бути щасливою, якщо їй докоряє совість? (Слайд 26)
Молодим у дорогу
Якщо ти здоровий, радію; якщо до того ще й веселий, радію, бо веселість - це здоров'я гармонійної душі. Душа, вражена пороком, не може бути веселою. Знаю, який спокусливий шлях юності... Якщо не сталося нічого, що викликало б докори совісті, то я дуже радий, і ти - найщасливіша людина. Якщо ж це сталося, то не мучся даремно. Досить вже, якщо ти ненавидиш свій порок. Христос уже вибачив, як тільки в нас з'явилося рішення не грішити надалі. (Г.Сковорода)
Я думаю, що ви погоджуєтеся зі словами В. Сухомлинського: «Почуття провини, докори совісті - це не самовибачення, а прагнення до вершини людяності, до моральної краси.» (Слайд 27)
17. Який аргумент ви навели б на заперечення своєму товаришеві, який сказав би: «Не всім же бути моральними»?
( Існує в етиці поняття хамства. Хам не розуміє і не відчуває душевного стану людини; він здатний сипати сіль на сердечні рани; голосно стукати брудними черевиками там, де треба затаїти подих; вламується в двері, коли треба тихенько і непомітно відійти від дверей на пальчиках; сміятись, коли всім сумно.)
18 . Прочитайте речення вголос, дотримуючись відповідної інтонації. Випишіть із них іменники з негативною оцінкою якостей людини. Доберіть до 2 виписаних слів антоніми. (Слайд 28)
Умій відчувати поряд із собою людину, умій розуміти її душу, бачити в її очах складний духовний світ - радість, горе, біду, нещастя.
Умій бути вдячним. Почув похвалу - дякуй і радій, що ти рухаєшся в напрямку до людської досконалості. Почув докір, осуд - дякуй за те, що тебе вчать жити по-людськи.
Умій правильно бачити навколо себе щедрість і скнарість, справжнє багатство душі й потворну убогість і наготу.
Умій бути скромним, оберігати себе й інших від зухвальства, несправедливості, надокучливості.
Умій співпереживати й співчувати.
(В. О. Сухомлинський)
19 . Поетична хвилинка (Слайд 29)
Прослухайте вірші. Запишіть у зошит рядки, словосполучення , які найбільше вас вразили, схвилювали, запам'яталися.
Чого ми всі такі жорстокі?
Ще й злішаємо з кожним днем.
І, загубивши власний спокій,
Спокою іншим не даєм.
Чого забули милосердя
І заповідь святих небес?
Ох, перед віщим оком смерті
Чим зможем виправдать себе?
Душа з начинкою лихою
Втрачає людяне тепло,
Ніяк не стане добротою
Зло, перемножене на Зло.
Хіба ми будемо багатші,
Коли розпустим люті дим ?
Хай краще серце вже заплаче,
Ніж в грудях стане кам'яним.
Іду назустріч - тож посміхніться,
І я всміхнуся, мов дитя.
Ні, ще не висохла криниця,
Людська криниця співчуття.
І істини слова не пишні,
Щоб кожен зміг до них дійти,
Бо ж нас усіх створив Всевишній З живої плоті доброти.
Сказав мудрець:
Живи, добро звершай!
Та нагород за це не вимагай.
Лише в добро і в правду віра
Людину відрізня від мавпи і від звіра.
Хай оживає істина стара -
Людина починається з добра.
Не говори про доброту,
Коли ти нею сам не сяєш,
Коли у радощах витаєш,
Забувши про чужу біду.
Бо доброта не тільки те,
Що обіймає тепле слово.
В цім почуття така основа,
Яка з глибин душі росте.
Коли її не маєш ти,
То раниш людяне в людині,
Немає вищої святині,
Ніж чисте слово доброти.
Світ прекрасний
Навколо тебе -
Сонце ясне
І синє небо,
Птахи і звірі,
Гори і ріки -
Нехай він буде
Таким навіки!
Нехай людина
Добро приносить -
Бо світ навколо
Любові просить.
(А Потапова)
Якщо
Якщо ти залишаєшся собою,
Коли навколо всі давно не ті,
Якщо життя завжди береш ти з бою
І не втрачаєш віри у житті,
Якщо допомагаєш грішним людям
Позбутись їхніх вад і суєти,
Якщо ненависть знищуєш усюди,
Бо мудрості нема без доброти;
Якщо в юрбі не втратиш напрям в крузі,
А з королем згадаєш бідний люд,
Якщо усі - від ворогів до друзів -
Тебе за честь і совість визнають,
Якщо живеш і дишеш в повні груди,
І сенс буття знайшов нарешті свій,
Тоді земля тобі належать буде,
І станеш ти Людиною на ній!
Р. Кіплінг (Переклад О. Ніколенко.)
20 . Уявіть себе в ролі поетів. Відновіть зміст поезії.
Давайте пригадаємо, що таке рима?
(Слайд 30)
Той сильний, кого не туманять чини,
Порядний - кого не штовха на підлоту біда,
А мужній - це той, хто своєї вини
На іншого не переклада.
(О. Воскрекасенко.) (Слайд 31)
Можливо, у вас вийде сенкан, де душа буде ключовим словом.
21. Аналіз ілюстрацій учнів.
Осягнути суть нашої розмови допоможуть ті з вас, хто з допомогою фарб спробував розкрити своє бачення духовності людини.
(Спочатку аналізують малюнки учні, а потім самі художники.)
У житті кожної людини бувають моменти, коли потрібно вирішувати, вибирати. Можливо знайти правильний шлях допоможе ця біблійна притча.
22. Притча (Слайд 32)
Запитав якось вчитель трьох учнів: «Чому б'ється шибка, коли в неї кидають камінь?»
- Тому що камінь важкий, - один.
- Тому що скло тендітне,- другий.
- Тому що рука, що кинула камінь, була сильною, а удар точним, - відповів третій.
- Ніхто з вас трьох не дав правильної відповіді, - відповів вчитель, - тому що вікно було зачиненим! Вчіться йти по життєвому шляху з відкритими серцями, і жодна ворожа стріла не розіб'є їх, проходячи крізь душу.
23. Робота з «Деревом мудрості».
Прикрасьте «Дерево мудрості» аркушами, на яких написані ваші роздуми про те, що потрібно зробити, щоб людство стало добрішим, у світі запанували любов і злагода, щоб не було страху перед майбутнім.
(Учні прикріплюють листочки на плакат «Дерево мудрості».)
Дерево мудрості (вислови учнів)
1. Я прийшов у цей світ, щоб...
(Творити добро,залишити по собі слід на землі, зробити цей світ кращим, жити, кохати, бути коханою, творити добро й приносити щастя, досягти кращого майбутнього для наших дітей, допомагати бідним, знедоленим, знайти свою іскринку в душі, пізнати світ і розкрити його таємниці, жити й творити.)
2. Життя - це...
(Безцінний скарб, який дається нам задарма, подарунок від Бога, гра, в якій дається тільки один шанс, мить, яку потрібно цінувати, сон, Віра, Надія, Любов, пісня, гора, по якій піднімаєшся повільно, а опускаєшся швидко, терниста дорога, на якій трапляються чорні та білі смуги, шлях, який колись закінчується, боротьба, гра долі, сон: він може бути довгим, а інколи й коротким, погода, яка змінюється кожного дня.)
3. Умій...
(Творити добро, любити ближнього, поважати, слухати, прагнути, вирішувати, прислухатися до своєї совісті, контролювати себе та свої порозуміти інших, жити за законами Божими, жити по совісті, бути людиною, бути відвертим.)
VІІ. Підбиття підсумків уроку
Метод «Незакінчене речення» (Слайд 33)
Закінчіть речення.
- На сьогоднішньому уроці для мене найбільшим відкриттям було ....
- Інформація, отримана на уроці, дозволяє зробити висновок ....
- Сьогодні я дізнався ...; навчився ...; зрозумів ...; змінив погляд на ...; не вмів, а тепер....
- На уроці мені було ....
Слово вчителя (Слайд 34)
Життя в кожного різне. Для мене - це час, який відведено, щоб залишити після себе слід, добрий і корисний. Душа - це те, що ми називаємо найціннішим, найпрекраснішим, що є в людині, це її загадка, особисте «я», неприступне для інших. Нехай у вашому серці завжди живуть велика любов і доброта, щирість і співчуття, людяність і щедрість.
Душа - зачарована пташка,
Махне враз крилом, полетить,
Пізнати її дуже важко,
Найважче в ній двері відчинить.
Побачити справжнє обличчя,
Пізнати красу і добро.
Проживши віки і сторіччя,
У всьому ми бачимо зло.
Найважче добро нам пізнати,
На поміч прийти повсякчас.
В житті треба сенсу шукати,
І душу впізнаєш ти враз.
VІІІ.Домашнє завдання (Слайд 35)
Отже, ваше домашнє завдання - написати твір - роздум на задану тему. Пам'ятайте, що ви пишете твір у художньому стилі, тому використовуйте розмаїття української лексики. А твір - роздум вимагає від вас власної думки.
Соромся слабовілля, безпринципності, «безхребетності». Гори від сорому, якщо відчуєш, що в тобі заворушився мерзенний черв'ячок, ім'я якому «моя хата скраю». (В. Сухомлинський.)